Ciąża to ważny czas dla przyszłej mamy, również bardzo trudny i wymagający dla jej organizmu. Z doświadczenia lekarzy wynika jednak, że do ciąży przygotowuje się niewiele kobiet. Zwykle dopiero wtedy, kiedy już w nią zajdą, zaczynają zastanawiać się nad tym, co robić, by zdrowo ją przeżyć.A to bardzo ważne, by przygotować organizm do ciąży już dużo wcześniej. Opowiada nam o tym lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii oraz perinatolog, Robert Brawura Biskupski Samaha.
Z początkiem listopada w Małopolsce wejdzie w życie aktualizacja wojewódzkiego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Zgodnie z nią będą działać 144 zespoły ratownictwa medycznego, o pięć więcej niż obecnie. Tak podała dyrektor wydziału zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - Joanna Bogacz.
Dobrze przespana noc to podstawa zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Z kolei niedosypianie wiąże się często ze spadkiem energii, trudnościami z koncentracją, drażliwością oraz z obniżeniem odporności. Kiedy źle śpimy, niestety częściej łapiemy infekcje. Porządne wysypianie się to nie luksus, tylko naturalna potrzeba każdego człowieka. Z drugiej strony, współczesny świat i zawrotne tempo życia, a także niezdrowe nawyki, coraz częściej prowadzą do problemów z zasypianiem. I jak sobie z tym radzić? Jest kilka, naprawdę skutecznych, sposobów. I wcale nie są to leki nasenne, ani żadne liczenie baranów.
Trudno nie zauważyć, że tatuaże stają się coraz bardziej popularne. Nie są już tylko atrybutem subkultur – coraz częściej widzimy je u osób na wysokich stanowiskach, mają je lekarze, prawnicy. Dla wielu z nas tatuaż to nie tylko forma ozdoby, ale również sposób na wyrażenie siebie i swoich wartości. Każdy tatuaż opowiada jakąś historię, a jego symbolika ma osobiste znaczenie dla właściciela.Studia tatuażu wyrastają niczym grzyby po deszczu, a my – coraz częściej do nich wstępujemy. Tylko nie zawsze zadajemy sobie pytanie – czy to aby na pewno nie jest dla nas szkodliwe?
Wygląd paznokci, to czy są zadbane, czyste, równo przycięte, czy też fantazyjnie pomalowane, świadczy często o tym, jaką osobą jesteśmy. Poukładaną, lubiącą porządek, dla której wygląd jest ważny, lub też niedbałą, beztroską, nieprzykładającą wagi do spraw przyziemnych. Psychologowie mogliby tu wiele powiedzieć!Z paznokci można także wyczytać sporo informacji na temat naszego ogólnego zdrowia. Kształt płytki, to, czy jest ona gładka, czy chropowata, jednobarwna czy z plamkami, może wskazywać na pewne procesy chorobowe, które toczą się w organizmie.
Kiedy znienacka zmienia się pogoda, niektóre osoby mogą odczuwać szereg dolegliwości, choć meteopatia nie jest chorobą. Bóle głowy, senność, bóle stawów, spadek energii, znaczne obniżenie nastroju, to tylko niektóre z objawów, jakie może wymienić meteopata.Czy można sobie z tym jakoś radzić? Meteopaci często sięgają po kawę lub przeciwnie – kiedy gorzej się czują, właśnie z niej rezygnują, bo to kwestia indywidualna. Natomiast jeśli dolegliwości są intensywne, najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Polskie Towarzystwo Pediatryczne wystosowało specjalny apel do Premiera RP w sprawie zbyt łatwego dostępu dzieci i młodzieży do e-papierosów i wyrobów tytoniowych. Apel poparli tacy eksperci jak: Dr hab. Łukasz Balwicki, prof. uczelni, Prof. dr hab. n. med. Joanna Didkowska, Prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek, Prof. dr hab. n. med. Robert J. Gil, Prof. dr hab. med. Karina Jahnz-Różyk, Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, Dr n. med. Aleksandra Lewandowska, Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW, Dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, Prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński, Dr hab. Bartosz Wielgomas, prof. uczelni.Poniżej prezentujemy pełną treść apelu sygnowaną przez Prof. dr hab. n. med. Teresę Jackowską, Prezeskę Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Jedzenie jest nie tylko pożywieniem. Kiedy jemy, nie chodzi nam jedynie o to, by dostarczyć organizmowi niezbędnych do przeżycia składników. Lubimy jeść, chcemy, by nasze potrawy były także smaczne i sprawiały nam przyjemność. Kiedy jednak wybieramy wyłącznie, albo prawie wyłącznie, to, co nam smakuje, zapominając przy tym o zdrowiu, może to się dla nas źle skończyć. Przykładowo, sięgając po produkty przetworzone, bogate w syrop glukozowo-fruktozowy, możemy poważnie nadszarpnąć zdrowie wątroby. Warto posłuchać, co ma na ten temat do powiedzenia lekarz.
Dieta ma zasadniczy wpływ na stan naszego zdrowia, podkreślają to zarówno specjaliści od żywienia, jak i dietetycy. Weźmy np. czerwone mięso. Zgodnie z rekomendacjami, nie powinniśmy przekraczać 1-2 posiłków z tym produktem tygodniowo. Jemy go natomiast o wiele więcej, podczas gdy badania jasno wskazują, że wiąże się to z wyższym prawdopodobieństwem zachorowania np. na cukrzycę, chorobę wieńcową, czy nowotwór.Nowotwory przewodu pokarmowego, w tym rak żołądka, rak przełyku i rak jelita grubego, stanowią 15 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory w Polsce. Choć czynniki, które sprzyjają tym chorobom, są różne, wiele zależy tu od tego, w jaki sposób się odżywiamy. „Top produkt, który przyczynia się do raka przełyku, żołądka, czy jelita grubego to przetworzone czerwone mięso” – podkreśla dr dietetyki, Paula Ihnatowicz.
Gdy za oknem coraz zimniej, a w domach jeszcze na całego sezon grzewczy się nie rozkręcił, narzekamy na chłód. Otulamy się ciepłymi swetrami, a na nogi wciągamy grube skarpetki. Nawet do snu. Jak się okazuje, to bardzo zdrowy odruch. Nowe badania wykazują, że spanie w skarpetkach zapewnia nie tylko ciepło w nogi, ale w ogóle poprawia jakość snu. Warto zapoznać się z wnioskami naukowców na ten temat.
Naukowcy z Australii odkryli zupełnie nowy typ komórki u ssaków. W końcu – bo już od 100 lat podejrzewali jej istnienie, ale nie byli w stanie go udowodnić. Ich pracę opisano na łamach czasopisma Nature Communications.Chodzi o "komórki progenitorowe EndoMac". Aktywują się one w odpowiedzi na urazy, których doznaje organizm ssaków, i pozwalają dokładniej zrozumieć, jak działa proces leczenia.
Lekarz to nie jest alfa i omega, ani chodząca encyklopedia. Może się mylić. Bywa, że kiedy zgłosimy się do niego z jakimś problemem, nie zna od razu odpowiedzi. Zastanawia się, konsultuje z innym specjalistą, zleca dodatkowe badania, po prostu szuka rozwiązania. I to wszystko jest w porządku. W porządku nie jest natomiast usłyszeć od lekarza, że jesteśmy przewrażliwieni, albo, że "taka nasza uroda”, kiedy niepokoi nas coś związanego ze zdrowiem. Z jego gabinetu lepiej jak najszybciej wyjść i więcej nie wracać. Kiedy jeszcze powinna nam się zapalić czerwona lampka?
Ziemniaki są podstawowym składnikiem wielu polskich potraw. Zupy, zapiekanki czy kluski – nie wyobrażamy sobie bez nich obiadu, przynajmniej kilka razy w tygodniu. Często gotujemy nawet więcej, by odgrzać danie następnego dnia. Ale to niezbyt dobry pomysł.Ponowne podgrzewanie ziemniaków może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Wbrew powszechnym przekonaniom, nawet krótki pobyt w lodówce nie gwarantuje bezpieczeństwa. Dlaczego odgrzewane ziemniaki to ryzyko? Wyjaśniamy.
Pomidory to jedne z naszych ulubionych warzyw. Cenimy je za wyjątkowy smak, za możliwość wszechstronnego wykorzystania w kuchni, no i za walory zdrowotne. Trzeba jednak pamiętać, że choć pomidory dostarczają nam wielu cennych składników odżywczych, nie dla każdego są wskazane.Dla niektórych osób zjedzenie potrawy na bazie pomidorów może mieć przykre konsekwencje. Nie chodzi tylko o alergię, ale również o pewne choroby, jak np. refluks. Kto powinien wykluczyć pomidory ze swojej diety?
Każdy z nas ma w domu czajnik. Okazuje się, że niektóre z tych urządzeń, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Chemiczka Sylwia Panek zwróciła uwagę na to, jakiego czajnika nie należy używać, jeśli zależy nam na zdrowiu naszym i naszej rodziny. Chemiczka Sylwia Panek dzieli się na Instagramie wieloma praktycznymi wskazówkami. Okazuje się, że często nieświadomie otaczamy się sprzętami, które po prostu mogą nam zaszkodzić. W prosty sposób wyjaśnia, dlaczego tak jest i dzieli się zdrowszymi alternatywami.
Właśnie się rozpoczyna sezon na kasztany jadalne – prawdopodobnie widziałeś już je w warzywniaku. Jeśli nie – rozejrzyj się następnym razem, bo warto. Nie tylko zachwycają delikatnym, słodkawym smakiem, ale również stanowią cenny dodatek do zdrowej diety. Kasztany jadalne są np. bogatym źródłem witamin z grupy B, które wspierają nasz układ nerwowy i poprawiają nastrój. Są także przykładem na to, że zdrowa żywność nie musi być nudna ani trudna w przygotowaniu. Kasztany świetnie sprawdzają się tak po prostu, jako przekąska, ale także jako dodatek do dań głównych i deserów.
Zaskakuje smakiem, ale i swoimi właściwościami prozdrowotnymi. Ten owoc w Polsce rośnie dziko, jest więc bardzo łatwo dostępny, a jednak nie jest zbyt popularny. Rzadko go jemy na surowo, jeszcze rzadziej przetwarzamy, a szkoda, bo jest naprawdę smaczny.Ponadto morwa, bo o niej mowa, to kompletnie niedocenione bogactwo witamin, antyoksydantów i minerałów. Może być biała, czarna lub czerwona – to trzy odmiany tego samego gatunku, z których każda ma coś wyjątkowego do zaoferowania.
Gdy krew w naczyniach żylnych wolniej płynie, gdy doznamy jakiegoś urazu kończyny, lub zbyt długo byliśmy unieruchomieni, może pojawić się ból, zaczerwienienie, a nawet obrzęk. Są to pierwsze objawy zapalenia żył powierzchniowych.Ta choroba często ustępuje samoistnie, ale nie znaczy to, że nie należy reagować, kiedy pojawią się niepokojące objawy. Konsultacja lekarska jest konieczna, by postawić właściwą diagnozę i, w razie konieczności, podjąć odpowiednie leczenie.
Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy. To już taki rytuał – chwila skupienia nad gorącym napojem i czujemy, jak wzbiera w nas energia do działania. Co więcej, kawa jest nie tylko pyszna, ale ma wiele właściwości prozdrowotnych – od dawna już nie napiętnuje się jej, jako niezdrowej używki.Warto jednak wiedzieć, że dotyczy to kawy samej w sobie. Wiele zmienia bowiem to, w jaki sposób i z jakimi dodatkami ją pijemy. To one warunkują końcowy efekt, który kawa może przynieść naszemu organizmowi. Jakie błędy popełniamy najczęściej?
Zakup wędliny nastręcza czasem nie lada trudności. Istnieje pogląd, że im droższa, tym zdrowsza. Rzeczywistość jest jednak taka, że jeśli nie wczytamy się w etykietę danego produktu, musimy liczyć się z tym, że nasz wybór to rodzaj ruletki. Może się uda, a może nie. Dobra jakościowo wędlina nie musi być bardzo droga. Tu chodzi o to, w jaki sposób została wyprodukowana, jaką ma zawartość mięsa i jakimi dodatkami ją "wzbogacono".
Etykiety produktów spożywczych powinny być naszą lekturą obowiązkową podczas każdych zakupów. Kierując się tylko ogólną nazwą, ewentualnie ładnym opakowaniem, można niestety dać się nabić w butelkę, bo na półkach sklepowych pełno jest zasadzek.Każdy, kto kiedykolwiek robił w domu pasztet, dobrze wie, co powinien mieć w składzie: mięso, wątróbkę, warzywa i przyprawy. A to, co odkryła w jednym z produktów dietetyczka, przyprawia o dreszcze: "Karmią nas gorzej niż psy".
Ten owoc w ostatnich latach zdobył niebywałą popularność. Awokado jest cenione ze względu na wyjątkowy, delikatny smak, ale i zalecane przez specjalistów od żywienia. To skarbnica zdrowych tłuszczy, które korzystnie wpływają na poziom cholesterolu, a także wielu witamin i minerałów.Nie każdy jednak może i powinien jeść awokado. Są takie schorzenia, przy których jest to odradzane. Przykładem mogą być choroby nerek, ale lista jest dłuższa.
Dławica piersiowa to zwykle objaw choroby niedokrwiennej serca. Wynika z tego, że serce nie dostaje tyle tlenu, ile potrzebuje. Silny ból może pojawić się w wyniku dużego stresu, wysiłku fizycznego, ale może też wystąpić nagle.Właśnie obchodzony jest w Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej. Rusza kampania, która ma na celu skupić uwagę publiczną na zdrowiu serca i oczywiście – edukować. W Polsce problem dławicy piersiowej dotyka blisko 1,5 miliona osób.
Choć wakacje za nami, lato wciąż trwa i jeszcze wiele tygodni będziemy korzystać z pogody. Jest ciepło, a to sprzyja wycieczkom do parków i lasów. Tam niestety wciąż czai się na nas sporo owadów, które mogą narobić nam kłopotów.Kleszcze nie śpią i jeszcze długo spać nie pójdą. Dlatego nie możemy tracić czujności. Po każdym wypadzie za miasto dokładnie obejrzyjmy swoje ciało, a szczególnie kilka miejsc, które te pajęczaki lubią najbardziej.
Ten kwiat dawniej był niezwykle popularny. Łatwo się go rozmnaża, wystarczyło więc wziąć od koleżanki odnóżkę i bezkosztowo można było sobie przyozdobić parapet. Nasze babcie obowiązkowo hodowały "anginki”, bo dobrze wiedziały, że tu nie tylko o estetykę dużego pokoju chodzi. Także o zdrowie.Geranium ma mnóstwo cennych właściwości prozdrowotnych. Jego olejki eteryczne działają wspierająco na nasz układ oddechowych i mogą być niezastąpione podczas leczenia przeziębień, katarów i wielu innych sezonowych infekcji. Ale to tylko ułamek możliwości tego kwiatka.
Ten fragment jelita ślepego, długo uważany był za narząd szczątkowy, który nie pełni w organizmie żadnej istotnej funkcji. Dowodem miał tu być fakt, że po jego usunięciu, człowiek przecież dalej żył i funkcjonował normalnie.Najnowsze badania zaprzeczają teorii, jakoby wyrostek robaczkowy był czymś bezużytecznym, co jedynie może sprowadzić na nas kłopot, kiedy dojdzie do jego zapalenia. Wyrostek robaczkowy to bardzo istotny narząd.
Jest atrakcyjny, w dodatku mało wymagający, więc często zdobi nasze parapety. Wiele osób zdaje sobie sprawę także z jego cennych właściwości i uprawia go nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych. Mowa o aloesie.W kosmetyce i dermatologii wykorzystywany jest od dawna. Działa przeciwzapalnie, kojąco, przeciwbakteryjnie, dlatego wspaniale nadaje się do pielęgnacji skóry podrażnionej i z problemami. Ale to tylko mały ułamek jego zastosowań.
To przewlekła choroba, w której dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia komórek wątroby. Z czasem narząd ten nie jest w stanie pełnić ważnych funkcji w organizmie, dlatego stopniowo pojawiają się postępujące problemy zdrowotne.Początkowo to mogą być tylko niewielkie problemy trawienne i uczucie ciągłego zmęczenia. Te objawy można jednak przypisać wielu innym problemom, np. stresującemu trybowi życia. Powinniśmy jednak być czujni, kiedy coś złego dzieje się z naszym organizmem.